Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči mají za sebou stovku

V sobotu 24.května oslavili 100 let od založení místní dobrovolní hasiči. Odpoledne se konala výstava, valná hromada a večer tanečení zábava s předaním pamětních listů všem členům Sboru dobrovolných hasičů v Sudoměřicích u Tábora.

Stoletá tradice zavazuje

Na výstavě současného starosty hasičského sboru Rudolfa Sirotka byly historické a současné hasičské odzanaky, medaile, uniformy, proudnice, hasičské sekery, trumpety, diplomy, zápisníky o schůzích a valných hromadách, inventurní knihy i zápisník o požárech. " Nejstarší uniforma je ta bílá, z roku 1905", řekl R. Sirotek, který má v současné době partu 61 nadšenců pro hašení požárů a všechno, co k hasičskému řemeslu patří. Před měsícem zasahovali při požáru lesa na samotě Šebor. Vyjeli s Tatrou 805- Kačenou, která je prozatím nikdy nezklamala. " Dnes máme ve sboru 41 mužů a 20 žen. Aktivně se zapojujeme do veškeré činnosti obce. U nás je to už stoletá tradice, které jsme věrní. Na druhou stranu obec nám pomohla při pořízení nové střechy a podlah hasičské zbrojnice. Na oplátku čistíme břehy Černého rybníka a snažíme se obci pomáhat, kde se dá," řekl R. Sirotek.

Hasičská vášeň se dědí

Při pohledu do seznamu členů sudoměřického hasičského sboru si nelze povšimnout, že hasičská vášeň se často dědí z otce nebo matky na syny i dcery. Mezi hasičské rodiny patří rodiny Čejkových, Hlubockých, Kulvajtových, Mrázkových, Sirotkových nebo Táborských. Nejstarší člence sboru Růženě Vorlové je 80 let a nejstaršímu členovi Jaroslavu Čejkovi je 76 let. Nejmladšími členy jsou 19letí Aleš Kulvajt a Zdeněk Táborský. " Na sobotu 5. července připravujeme velkou hasičskou soutěž u Černého rybníka, kterou sice pořádáme pravidelně každých pět let, ale letos bude mít premiéru startování z lodiček. Závodníci se nejdříve projedou po Černém rybníku, pak se teprve vylodí a zahájí útok. Navíc chceme postavit dvě ženská družstva. Jednou z těch starších a druhé z úplných začátnic," řekl R. Sirotek. " Letos jsme zase po dlouhé době stavěli májku. Vše dopadlo dobře," dodal sudoměřický hasič Ladislav Janů.

Zdroj: Táborsko

Datum vydání:4. června 2003